Če je zobna krona močno poškodovana in je veliko manjka, tako da imamo le še korenino, naredimo vanjo zatiček (''štift''). Nad dlesnijo ga oblikujemo kot obrušen zob. Nanj cementiramo prevleko. Zatički so lahko iz kovine, keramike in kompozita.
Desna zgornja štirica pred izdelavo koreninskega zatička.
V korenini je vstavljen kompozitni zatiček. Na sosednji petici je viden karies.
Zobna krona je dograjena iz kompozita, obrušena in pripravljena za odtis za keramično prevleko. Karies na sosednji petici je saniran.
Keramična prevleka na desni zgornji štirici.
Keramična prevleka na desni zgornji štirici.
Pri nas izdelujemo kovinske in kompozitne zatičke.
KOVINSKI ZATIČKI
Kovinski zatički so iz plemenitih dentalnih zlitin. Lahko jih ulijemo iz standardne srebrno - paladijeve zlitine (Auropal – delež zlata je 5%) ali iz nadstandardne zlato – paladijeve zlitine (Midor – delež zlata je 40%). Zlato ima boljše mehanske lastnosti in je bolj biokompatibilno z organizmom kot srebro. Srebrovi ioni iz Auropala lahko sčasoma korenino ali obzobno dlesen zabarvajo sivo.
Koreninski zatiček v ustih zmodeliramo iz plastike. Zobotehnik ga nato ulije iz kovine.
Kovinski zatiček iz zlitine Auropal.
Kovinski zatiček iz zlitine Midor.
Kovinski zatiček iz zlitine Midor v ustih pred odtisom za keramično prevleko.
KOMPOZITNI ZATIČKI
Kompozitni zatički so ojačani s steklenimi vlakni. Imajo podobno elastičnost kot zobna substanca. Ker niso tako trdi kot kovinski zatički je pri njih manjša verjetnost preloma korenine. Za izdelavo kompozitnih zatičkov je potrebno več ohranjene zobne krone kot za izdelavo kovinskih. Zaradi manjše trdnosti so primerni predvsem za izdelavo posamičnih prevlek.
Kompozitni zatiček.